Wczoraj oglądałem serial Andrzeja Wajdy ,,Ziemia Obiecana". Opowieść jest niesamowita. Nakręcona w tamtych czasach, ale z jakim rozmachem. Pokazuje dokładnie, jaka nasza Łódź była ze wszystkimi jej wadami i zaletami. Oczywiście, żeby obejrzeć ten serial trzeba przede wszystkim przeczytać książkę o tym samym tytule Władysława Reymonta. Serial jest dokładną ekranizacją powieści. Dla mnie osobiście najlepszy aktorem w tym serialu jest niesamowity Daniel Olbrychski, znakomity aktor.
Wracając jednak do tematu, chciałem dziś dokończyć to, co pisałem na temat Ludwika Grohmanna.
Pałac Ludwika Grohmanna (obecnie w remoncie) - ulica Tylna 9/11)
Wielki fabrykant był człowiekiem bardzo wpływowym. Jego pozycję finansową poprawił jeszcze ślub z Pauliną Adeliną - córką bogatego finansisty. Miał z nią córkę i pięciu synów. Najbardziej znanym dzieckiem fabrykanta był Henryk Grohmann, który po jego śmierci zajął się interesem ojca i doprowadził do jeszcze większego rozkwitu manufaktury Grohmannów. Więcej o synu Ludwika napiszę później. Niestety dla nas Polaków jedną z jego mroczniejszych tajemnic było to, że był wielkim przeciwnikiem powstania styczniowego w 1863. Był za jego jak najszybszym uspokojeniem. W mojej opinii było to związane nie z tym, że źle życzył Polakom. Według mnie Ludwik Grohmann bał się kryzysu i tego, że powstanie może źle wpłynąć na jego interesy. Dla niego ważną rolę miało nasze miasto, dlatego miał wysoką władzę w administracji Łodzi. Wielki fabrykant był jednym z założycieli Banku Handlowego w naszym mieście w 1872 roku oraz długoletnim prezesem Towarzystwa Kredytowego (również w tym samym roku).
Ludwik Grohmann doprowadził do ogromnego rozkwitu Łodzi. Miał ogromny wpływ na to, co działo się w naszym kochanym mieście, był człowiekiem przedsiębiorczym i zaradnym. Zostawił po sobie niesamowicie dobrze prosperującą fabrykę. Zmarł w 1889 roku.
Bardzo fajna selekcja informacji, która zwięźle i bardzo na temat przedstawia tego fabrykanta.
OdpowiedzUsuń