Dziś na blogu muszę również wspomnieć o tym co pisałem już dziś na fanpage'u na facebook'u, bo wiem, że nie wszyscy macie tam konto. W Łodzi w ten piękny poniedziałek został otworzony niesamowity hotel, który nazywa się Stare Kino. Nawiązuje on do historii naszego miasta. Obiekt ten mieści się przy ul. Piotrkowskiej 120 i jest on 4 gwiazdkowy. Każdy pokój nawiązuje do jakiegoś filmu, bądź serialu.
Warto również wspomnieć, że w tym miejscu naprawdę było kino, które powstało ono pod koniec XIX wieku. Było to pierwsze stałe kino na terenie Królestwa Polskiego.
Warto również wspomnieć, że w tym miejscu naprawdę było kino, które powstało ono pod koniec XIX wieku. Było to pierwsze stałe kino na terenie Królestwa Polskiego.
Zachęcam do odwiedzenia tego linka: http://www.cinemahotel.pl/
Mam nadzieje, że Wam się ten obiekt również spodoba, ale dziś chciałbym Wam opowiedzieć o Karolu Scheiblerze. Urodził się on w 1820 roku w Niemczech. Jego ojciec był również fabrykantem. Nasz łódzki fabrykant zawodu uczył się w różnych krajach europejskich: Anglii, Francji, Belgi , a nawet w Szkocji. Były to kraje, które w tamtych czasach miały bardzo dobrze rozwinięty przemysł. Tak zostało to oczywiście do dnia dzisiejszego.
Do Królestwa Polskiego Karol Scheibler trafił w 1848 roku, ale nie do Łodzi, a do swojego wujka do Ozorkowa, gdzie zdobywał potrzebne mu doświadczenie w zawodzie. W 1852 roku wielki fabrykant założył w Łodzi swoją własną spółkę, która na początku importowała maszyny włókiennicze. W rozwoju jego działalności na pewno pomógł mu bogaty ożenek. Jego żoną w 1854 roku została Anna Werner, której ojciec miał dużą fabrykę w Zgierzu.
Karol Scheibler
Ważną datą w jego życiu było to, że w 1855 roku otworzył swoją pierwszą fabrykę. Była ona w pełni zmechanizowana, posiadała najnowocześniejszy sprzęt, jaki był wtedy dostępny. Co ciekawe, Karol Scheibler przewidział kryzys na rynku bawełny wynikający z Wojny Secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Zmagazynował tyle bawełny, że bez problemu przetrwał ten trudny czas dla gospodarek światowych. Karol Scheibler stworzył wielką potęgę. Jego fabryka była ogromna i imponująca.
Dawna fabryka Scheiblera (obecnie lofty mieszkalne) na ulicy Tymienieckiego
bardzo ciekawe informacje - Łódź to faktycznie fajne miasto z bogatą historią i z tradycjami!
OdpowiedzUsuń