Mówiąc o Łodzi warto powiedzieć o jej najstarszych zabytkach. Pewnie większość z Was myśli, że Łódź to tylko Piotrkowska i Manufaktura, a tu się bardzo mylicie. Najstarsze zabytki w moim cudnym mieście znajdują się w Łagiewnikach - są to obrzeża miasta. Dla mnie to mój ukochany kawałek miasta. Tam mieszkałem bardzo długo i kiedyś znowu tam wrócę. Ta część miasta to największy obszar leśny w granicach miasta powyżej 500 tysięcy w tej części Europy. W Łagiewnikach znajduję się rezerwat leśny. To również część Rezerwatu Wzniesień Łódzkich. Obok tej części miasta są Rogi, praktycznie stanowią one jedność z Łagiewnikami. Osiedle to jest otoczone lasem łagiewnickim, znajdują się tu najładniejsze domy w całej Łodzi.
Oba te kawałki miasta należą do słynnej dzielnicy Bałuty. Rogi i Łagiewniki posiadają znakomite trasy dla rowerów i pieszych. Na terenie lasu łagiewnickiego znajduje się Arturówek - miejsce, gdzie wypoczywają łodzianie. Znajduje się tam sporo ilość atrakcji. Są tam hotele, park linowy, można również pojeździć na koniach, gdyż jest tam wiele stadnin konnych dookoła. Na terenie Arturówka znajduje się duża ilość stawów oraz mała plaża. Wszystko to zostało w zeszłym roku oczyszczone i dzięki temu w wyznaczonym miejscu można się kąpać. Na tym terenie jest możliwość wynajęcia kajaków jak i rowerów wodnych. Żródła o których mowa są początkiem rzeki Bzury.
Wracając więc do historii najstarszy zachowany zabytek na terenie Łodzi to kapliczka świętego Antoniego pochodzi o na z XVII wieku. Obok niej stoi kaplica świętego Rocha. Całą historie opowiem już jutro.
Łódzkie Łagiewniki - kaplica św. Rocha i św. Antoniego
Bardzo ciekawe spojrzenie na Łódź. Mieszkam w okolicy i przyznam szczerze, że fajnie jest poczytać takie ciekawostki o bliskim mi miejscu. Fajny, swobodny język pisania.
OdpowiedzUsuń