Edward Herbst był znakomitym przemysłowcem, który jak już pisałem pochodził z Radomia. Lubię podkreślać, że pochodził z tej miejscowości, gdyż jest ona mi bardzo bliska :). Największy zwrot w jego karierze to oczywiście przeprowadzka do naszego pięknego miasta Łodzi i nie mówię tego z przekąsem, gdyż tak uważam.
Przemysłowiec ten zaczął pracę u swojego przyszłego teścia w 1869 roku. Po dosłownie kilku latach, bo w 1874 roku został dyrektorem zarządzającym fabryki. Po ślubie z najstarszą córką Karola Scheiblera - Matyldą, jego kariera nabrała jeszcze większego tempa, gdyż został on współwłaścicielem tej fabryki. Edward Herbst sprawował także inne bardzo ważne funkcje w Łodzi. Był on wieloletnim prezesem Banku Handlowego, który mieści się przy ulicy Kościuszki do dziś.
Po śmierci teścia w 1881 wraz z jego synami dalej był współwłaścicielem fabryki, doprowadzając do jej dalszego rozwoju. Wraz z żoną Matyldą jesień życia spędzili na wybrzeżu. Zmarł w 1921 roku w Sopocie - już w odrodzonej II Rzeczpospolitej.
Edward Herbst i jego żona przez wiele lat mieszkali również w ważnej do dziś dla Łodzian wili, która znajduję się na rogu Przędzalnianej i Tymienieckiego. Została ona zbudowana dla młodej pary przez Karola Scheiblera - ojca Matyldy. Wzniesiono ją w 1875 roku. Po przeprowadzce Herbstów do Sopotu willę przejął ich syn Leon, który mieszkał tam aż do 1941 roku (potem wiadomo została przejęta przez Niemców a na koniec prze Polskę Ludową). W 1990 roku odrestaurowano ją i stworzono muzeum sztuki. Kolejny remont został przeprowadzony niedawno i ponownie otworzono go dla zwiedzających. Znajduję się tam muzeum sztuki pokazujące jak żyli łódzcy przemysłowcy na przełomie XIX i XX wieku. Polecam to miejsce - jest bardzo ciekawe i interesujące.
Oto link do muzeum :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz