Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 29 kwietnia 2014

Russian people part II


             Wracając do tematu Rosjan w naszym mieście, warto zaznaczyć, jaki wpływ mieli oni na rozwój Łodzi. A był on ogromny, gdyż wszędzie w administracji miasta byli Rosjanie. Chyba wiadomo dlaczego i mam nadzieję, ze nie muszę tłumaczyć;)
         Przedstawiciele tego kraju przysyłali do całej Polski, w tym również do Łodzi swoich nauczycieli. Ich celem miało być spowodowanie, aby Polacy zaczęli się czuć Rosjanami. W szczególności taka sytuacja miała miejsce po powstaniu listopadowym, czyli po 1831 roku.

           Jak już teraz wiecie Rosjanie mieli duży wpływ na to, co działo się w Łodzi. Bez ich wiedzy mało się mogło zdarzyć w rozwijającym się w szybkim tempie mieście. Przybywało tu również wielu kupców i rzemieślników z Rosji. Generalnie życie kulturalnie Rosjan w Łodzi kręciło się wokół cerkwi. Świątyń tych w Łodzi było trzy. Obecnie istnieją wszystkie, ale tylko dwie nadal są cerkwiami prawosławnymi. 
           
          Dziś zacznę mówić o tej najmłodszej światyni, czyli o cerkwi Św. Olgi. Jej budowa rozpoczęła się w roku w 1896 roku, a zakończono ją w 1898 roku. Wtedy też została poświęcona i zaczęły się w niej odbywać msze. Architektem tej budowli był Franciszek Chełmiński. Cerkiew mieści się przy ulicy Piramowicza 12. 

       Cerkiew jest budynkiem jednonawowym , zbudowanym na planie prostokąta z prezbiterium. Po wojnie znajdował się tu sierociniec, a było tak do 1954 roku. W 1980 roku cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.


      Poniżej zdjęcia:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz