Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 22 kwietnia 2014

Kościoły też Łódź tworzyły

           
                       Witajcie po świętach. Mam nadzieje, że u Was też wszystko w porządku:)
                 
                    Dziś chciałem się zająć tematem kościoła, a dokładnie dwóch świątyń. Pierwsza stała tam od roku 1768 i pamięta jeszcze dawną Łódź rolniczą. Więc zaczynamy:)

                Przede wszystkim musicie wiedzieć, że w tym miejscu, gdzie stał kiedyś drewniany kościół, który obecnie znajduje się na ulicy Ogrodowej, były jeszcze przed nim inne świątynie, które jednak nie przetrwały. Sama parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstała na przełomie XIV i XV wieku. Jedynym kościołem w Łodzi, który pamięta czasy rolniczej Łodzi, a był zawsze w jej granicach, jest świątynia św. Józefa, która mieściła się, jak już pisałem, na ulicy Ogrodowej a stała kiedyś tam, gdzie znajduje się parafia Wniebowzięcia  Najświętszej Marii Panny.
                 Kościółek ten jest drewniany i został wybudowany w 1768 roku. Jak już wiemy, przed nim były inne budowle, lecz nic po nich nie zostało. W miarę rozwoju miasta świątynia stawała się za mała dla potrzeb rosnącej liczby ludności miasta Łodzi. W 1888 roku postanowiono przenieść ten wspaniały kościół w inne miejsce, tj. na wspomnianą ulice Ogrodową 22, gdzie wcześniej znajdował się cmentarz.
            Przy ulicy Kościelnej zaczęto budować nowy kościół, który miał spełniać wszystkie wymogi szybko rozwijającego się miasta. Został on wybudowany ostatecznie i otwarty dla wiernych w 1897 roku. Stary kościółek, który został przeniesiony, pełnił role świątyni filialnej aż do roku 1910. Wtedy została powołana do życia nowa parafia św. Józefa.

           Narazie to tyle. Zapraszam do oglądania zdjęć poniżej przedstawiająca kościół Św. Jozefa i parafię WNMP:


                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz