Jeżeli myślicie, że w Łodzi jest mało kościołów, to się mylicie. Nie dlatego, że Kropiwnicki wybudował ich dużo. Już wcześniej ich było sporo. Tylko wielu z was o nich nie wie albo nie chce wiedzieć.
Nasze miasto zawsze było wierzące. Tylko w Łodzi wyznań było wiele. Możecie się o tym dowiedzieć czytając oczywiście mojego bloga.
Kolejną ważną świątynią w naszym mieście był Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża, który mieści się przy ulicy Sienkiewicza 38. Został on zbudowany w 1875 roku i był budowany przez parę lat. Decyzja o jego budowie uwarunkowana była szybkim wzrostem liczby ludności miasta nad Łódką. Świątynia znajdująca się przy ulicy Kościelnej stawała się zbyt mała na potrzeby miasta.
Nowy kościół był zbudowany w stylu neoromańskim. Fundatorami tej wspaniałej świątyni byli fabrykanci: nie tylko katolicy, ale również ewangelicy. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie dla rozwoju miasta mieli wielcy fabrykanci. Słynnymi fundatorami byli Karol Scheibler i Juliusz Heinzel, czyli wielcy potentaci.
Podczas II wojny światowej wstęp do kościoła mieli tylko Niemcy. W obecnych czasach przy kościele została umieszczona tablica poświęcona poległym stoczniowcom w czasie walk z władzą komunistyczną. Jest również tablica poświęcona ofiarom, którzy zginęli podczas katastrofy smoleńskiej w 2010 roku. Ważną rzeczą jest również to, że przy kościelne znajduję się także tablice poległych w walce z komuną.
Na zdjęciach znajduje się omawiany kościół oraz budynki, które są przykładem nowej, odradzającej się Łodzi:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz