Łączna liczba wyświetleń

środa, 2 kwietnia 2014

Łódzcy Żydzi cz.7

  
            W dniu dzisiejszym chcę zakończyć temat kultury i sztuki związanej z Łódzkimi Żydami. Jutro chcę opisać synagogi, a na koniec tak naprawdę to, co jest najgorsze w naszej historii, czyli temat II wojny światowej.

             Wczoraj już pisałem, a dziś jeszcze dodam, że największy rozkwit dziennikarstwa w Łodzi nastąpił po 1907 roku. Powstawały i zamykały się różnego rodzaju gazety i periodyki. Pierwszą taką najbardziej popularną żydowską gazetą była ,,Łodzier Nachrichtn", której redaktorem naczelnym był Jeszajahu Uger. Powstała ona w 1907 roku i istniała bardzo krótko. Następną, lecz już stałą gazetą, której redaktorem naczelnym była ta sama osoba, był,,Łodzier Tagłbat". Inna popularną gazetą w międzywojniu była ,,Łodzier Morgnbłat". Jej redaktorem naczelnym był już ktoś inny, ale również ciekawa postać - Lazar Fuks. Pisali oni w większości w języku hebrajskim lub Jidysz. To były najbardziej znane i cenione gazety żydowskie, które były wydawane w naszym mieście.

             Kolejnym ważnym elementem kultury jest teatr. Żydzi w okresie przedwojennym, jak i zanim powstała II Rzeczpospolita, mieli w Polsce swoje teatry. W Łodzi to bywało różnie. W 1901 roku powstał w naszym mieście Teatr Wielki. Niektórzy mogą pomyśleć, że to ten sam, co stoi teraz na Placu Dąbrowskiego, ale jesteście w błędzie. W tym czasie na tamtym terenie były tylko stawy i nic więcej. Teatr Wielki w Łodzi mieścił się na ulicy Konstantynowskiej 14 (obecnie Legionów 14). Niestety spalił się w wyniku pożaru w 1920 roku. W tym miejscu społeczność żydowska wystawiała swoje pierwsze sztuki. Kolejnym ważnym miejsce dla nich był Teatr Scala, który mieścił się tam, gdzie obecnie jest Teatr Nowy. Innym ważny miejscem był Teatr Ararat. Niestety wszystkie te miejsca nie utrzymały się długo i w Łodzi potem niestety nie było już stałych teatrów żydowskich. Teatr Scala został przejęty w latach 30 przez łódzki magistrat.

                  Narazie to tyle  - zapraszam jutro:)



   źródło: www.wikipedia.pl     

1 komentarz:

  1. super wiadomości - po lekturze spotów o ludności żydowskiej w Łodzi widzę, jak mało wiedziałem o tej części historii mojego miasta. Bardzo ciekawa i pouczająca dawka wiedzy. Pozdrawiam!!!

    OdpowiedzUsuń