Łączna liczba wyświetleń
czwartek, 13 listopada 2014
Więzienie na Radogoszczu
Dziś opowiem Wam o słynnym budynku, który znajduje się blisko skrzyżowania ulicy Zgierskiej i Sowińskiego. Chodzi oczywiście o dawne hitlerowskie więzienie, które powstało tam w lipcu 1940 roku . Przed wojną w tym miejscu znajdowała się fabryka włókiennicza Samuela Abbego, Niemcy jednak przekształcili to w męskie więzienie.
Warto również powiedzieć że w tym miejscu oprócz męższczyzn znajdowały się kobiety, lecz rzadko. Więźniami byli Żydzi, jeńcy z armii rosyjskiej. Lecz najczęściej do tego miejsca trafiali polscy męszczyźni. Do tego miejsca trafiało się za różnego rodzaju przewinienia, czyli generalnie za łamanie prawa jakie zostało ustalone. Chodzi oczywiście o działanie w konspiracji, nie słuchanie rozkazów niemieckich oraz za ucieczke z robót w Rzeszy.
Dokładnie nie jest znana liczba ludzi, jakie przewinęły się przez to miejsce, wiadomo jednak, e warunki były straszne. Nie były tam dokonywane jakieś masowe egzekucje,`lecz ludzie umierali z brak pożywienia i ogólnie panującego brudu. W miejscu tym siedziały również postacie jak przedwojenny prezydent Łodzi Rżewski, czy brat Feliksa Dzierżyńskiego.
Wielka masakra jakiej dokonano w tym miejscu odbyła się z nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku. Hitlerowcy czuli już, że zbliżają się wojska rosyjskie i w obawie przed represjami zaczęli mordować i zabijać, gdyż nie chcieli zostawić po sobie śladów spalili więzienie wraz z bezbronnymi ludźmi. Szacuje się, że w czasie tej masakry zginęło 1500 osób.
Obecnie znajduję się tam muzeum poświęcone ofiarom tej tragedii.
Więzienie na Radogoszczu w Łodzi
środa, 5 listopada 2014
Maurycy Poznański
Witam Was wszystkich po długiej przerwie. Dziś opowiem Wam trochę o jednym z synów Izraela Poznańskiego, nazywał się on Maurycy. Urodził się w Łodzi w roku 1868 roku a zmarł w 1937. Można o nim mówić wiele rzeczy, ale na pewno był wielkim patriotą, kochał Polskę i oczywiście Łódź.
Maurycy Poznański był przede wszystkim synem Izraela twórcy potęgi Łodzi. Potomek wielkiego fabrykanta miał oczywiście dużo łatwiejszy start niż inni ludzie mieszkający w naszym mieście. Spółka ojca była oczywiście firma rodzinną i Maurycy zajmował w niej oczywiście ważną pozycje. Jego żoną była Sara z domu Silberstein, córka bogatego łódzkiego przemysłowca. Syn Izraela był również jak już wspomniałem był wielkim polskim patriotą. Uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku, gdzie po latach niewoli Polska uzyskała ponownie niepodległość. Za zasługi dla ojczyzny otrzymał w 1931 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.
Maurycy Poznański działał w wielu towarzystwach, organizacjach oraz związkach politycznych. Fabrykant ten był również współwłaścicielem Expressu Łódzkiego oraz w 1903 roku został wybrany prezesa Łódzkiego Towarzystwa Teatralnego.
Na sam koniec warto dodać, że miał on duży wpływ na zmiany pozytywne w naszym mieście, pozwalał mu i pomagał się rozwijać. Wraz z żona mieszkali w pięknym pałacu na ulicy Więckowskiego 36. Został zbudowany na polecenie jego ojca w 1896 roku.
Pałac Maurycego Poznańskiego na ulicy Więckowskiego 36 w Łodzi(obecnie Muzeum Sztuki).
czwartek, 29 maja 2014
Centrum Dialogu Marka Edelmana
Dziś opowiem Wam o Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana. O samej postaci patrona będziemy mówić innym razem. Miejsce to znajduje się w Parku Ocalałych przy ulicy Wojska Polskiego w Łodzi.
Centrum Dialogu powstało w roku 2010. Jego celem jest zbliżenie znaczenia kultur mieszkających w naszym mieście. chodzi głównie o Polaków, Żydów, Niemców, Rosjan i Romów. Dlatego, że te narodowości stanowiły najważniejszy element tego miasta. Oni spowodowali, że to miasto jest tak wspaniałe i niesamowite i inne niż wszystkie w Polsce.
Centrum prowadzi działalność, która ma na celu edukować. Miejsce do organizuje wydarzenia wielokulturowe oraz realizuje działania w celu upamiętnienia Ocalałych i Sprawiedliwych Wśród Narodów i Świata i ich rodzin. Centrum Marka Edelmana organizuje wkłady, spacery, wycieczki , również do działań tego miejsca zalicza się również działalność wydawnicza.
Projekty przygotowywane przez Centrum Dialogu mają charakter międzynarodowy jak i lokalny.
Poniżej zdjęcia centrum Dialogu:
środa, 28 maja 2014
Park Ocalałych
Witajcie w ten paskudny dzień, ale spokojnie zdjęcia będą kolorowe. Chce opowiedzieć Wam o najmłodszym i zarazem bardzo ładnym parku, jaki powstała w Łodzi dopiero w 2004 roku. Jest to najmłodsza takiego rodzaju inwestycja w naszym mieście.
Pomysłodawczynią budowy Parku Ocalałych była Pani Eliza Elczewska. Osoba, którą przeżyła koszmar Litzmanstadt Getto. Z jej rodziny ta tragedie przeżyła tylko Ona i Jej Siostra.
Inwestycja ta ciągnie się od ulicy Wojska Polskiego do ogródków działkowych na Źródłowej. Park leży w dolinie rzeki Łódki. Na tafli wody odbija się Orzeł Biały, która specjalnie został tak zbudowany, że wygląda jakby miał szykować się do lotu. Pomnik ten i uformowana z tablic Gwiazda Dawida symbolizują jak silne było powiązanie tych dwóch narodów. Na owym symbolu wszystkich Żydów znajduje sie nazwiska Polaków, którzy pomagali tej ludności podczas II wojny światowej. Ludzie Ci zostali uhonorowani ,,Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".
Na przeciwko tego pomnika znajduje się 10 metrowy kopiec, z którego rozpościera się widok na okolicę. Na szczycie tego miejsca znajduję się ławeczka na której siedzi słynny Jan Karski. To bardzo ważna osoba w historii Polaków jak i Żydów. Poza tym więcej informacji o samej tej osobie opowiem, kiedy indziej. W Parku Ocalałych znajdują się drzewka, które zasadziły osoby, które mieszkały w łódzkim getcie. Pierwszą osobą, która zasadziło drzewko była pomysłodawczyni parku Pani Eliza Elczewska. Każdy z tych osób ma przypisane sobie drzewo, które jest w rejestrze.
Zapraszam każdego do odwiedzenia tego miejsca naprawdę warto. Niesamowita sprawa być w tym miejscu. Poniżej zdjęcia Parku Ocalałych:
poniedziałek, 26 maja 2014
Sankt Augustin
Witam was serdecznie na moim blogu, dziś opowiem Wam o mojej podróży służbowej do miasta Sankt Augustin. Możną to nazwać podróżą łodzianina. Postaram się Wam co jakiś czas przesyłać zdjęcia i wrażenia z moich wycieczek poza nasze miasto, o to jedna z nich
Miasto to ma 55 tysięcy mieszkańców. Jest położone bardzo blisko dawnej stolicy Niemiec, czyli Bonn. Sankt Augustin można przyrównać do Kutna bo są podobnej wielkości. Miejscowość ta leży w landzie Nadrenia Północna-Westfalia.
Jest to bardzo ładne, zadbane miasto. Z wieloma pięknymi uliczkami. Wszystko jest tam idealne. W obecnym czasie najlepsze tam są szparagi. Polecam każdemu.
Poniżej zdjęcia:
środa, 21 maja 2014
Akademia Sztuk Pięknych
Witajcie!
Chce wam dziś zaprezentować Akademie Sztuk Pięknych, która znajduję się w Łodzi. Uczelnia jest położona pomiędzy ulicą Palki, a Wojska Polskiego. Została ona założona w 1945 roku.
Warto wspomnieć, że pierwsza siedziba uczelni znajdowała się na Narutowicza 77. W 1976 roku Akademia przeniosła się do budynku, w którym znajduje się do dziś. Dodam również, że uczelnia ta status Akademii otrzymała w 1996 roku.
Na uczelni tej znajduje się wiele ciekawych wydziałów. W tym przede wszystkim znane na cała Polskę wydział projektowania mody, biżuterii. warto podkreślić, że z ASP wywodzą się najlepsi obecnie projektanci w Polsce. W gmachu uczelni odbywa się również Fashion Week of Poland. Akademia w ostatnim czasie została odnowiona i rozbudowana na potrzeby studentów, aby stworzyć im jeszcze lepsze warunki pracy. ASP jest jedną z siedmiu uczelni takiego typu w Polsce.
Na koniec chce podkreślić, że obecny budynek jest jedynym takiego rodzaju w Polsce, specjalnie wybudowanym na potrzeby takiej uczelni.
Zapraszam wszystkich
poniedziałek, 19 maja 2014
Mileszki - Kościół św. Doroty
Witajcie teraz będę opowiadał o części Łodzi, która nazywa się Mileszki. Obecnie znajduje się w granicach naszego miasta, ale kiedyś była wsią. Najbardziej jednak ciekawym elementem powiedzmy tego osiedla, chodź trudno go tak nazwać ze względów wyłącznie na niską zabudowę jest piękny zabytkowy drewniany kościółek.
Dotarłem do zapisków, gdzie napisane jest, że pierwszy kościół w Mileszkach stał w tym samym miejscu i było to już w XIV wieku. Obecny kościół został zbudowany w 1766 roku, więc już długi czas temu. Kościół został zbudowany z bali modrzewiowych, do których dobudowano dzwonnicę. W takim stanie nienaruszonym dotrwał do I wojny światowej. W czasie walk został uszkodzona wieża i część świątyni. Po wojnie odbudowano kościół dodając parę elementów.
Warto na koniec dodać, że w latach 1997-2000 kościół został gruntownie wyremontowany. Zapraszam w to miejsce każdego łodzianina i turystę.
Warto na koniec dodać, że w latach 1997-2000 kościół został gruntownie wyremontowany. Zapraszam w to miejsce każdego łodzianina i turystę.
Wszystkie zdjęcia przedstawiają Kościół św. Doroty w Łodzi - Mileszki
środa, 14 maja 2014
Ewangelicy w Łodzi
Witajcie. O ludziach, którzy są ewangelikami i tworzyli historię naszego miasta można napisać wiele. Ja chce wam przybliżyć, jak ogromne znaczenie mieli dla rozwoju naszego miasta.
Pierwsi ewangelicy przybywali na teren naszego miasta już pod koniec XVIII wieku. Zasiedlali wtedy najczęściej miejscowości położone blisko naszego miasta. Jak wiadomo nie mieszkali w naszym mieście, gdyż zwyczajnie w okolicy były ciekawsze miejscowości, a Łódź była jedną z wielu, jak to można powiedzieć, miasto-wsi. Najczęściej byli to Holendrzy.
Wraz z niesamowicie szybkim rozwojem miasta w ciągu XIX wieku do Łodzi przybywała ogromna ilość wyznawców tego odłamu chrześcijaństwa. Mieli ogromny wpływ na rozwój przemysłu w naszym mieście. Dzięki nim do miasta przychodziły nowe inwestycje. Budowano szkoły, domy, parki, kościoły. Nie budowali oni ich tylko dla Ewangelików, ale również dla katolików, czy prawosławnych. Zajmowali wysokie stanowiska w Banku Handlowy i innych ważnych miejskich instytucjach.
Warto podkreślić, że jednym z tak znakomitych ewangelików był Karol Scheibler. To tylko pokazuje, jak wiele narodowości budowało to wspaniałe miasto.
Karol Scheibler - najsłynniejszy Ewangelik w Łodzi
(źródło: www.wikipedia.pl)
poniedziałek, 12 maja 2014
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza
Witam. Dziś zacznę opowiadać o świątyni Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza, która znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 283, niedaleko Łódzkiej Katedry. Świątynia była budowana w latach 1909-1928.
Zacznijmy jednak od początku. Oczywiście w tamtych czasach, tj. na początku XX wieku, w Łodzi mieszkało bardzo wielu ewangelików. Ilość kościołów była za mała, więc postanowiono wybudować kolejny. Wybrano to miejsce, gdyż w tej południowej części Łodzi mieszkało bardzo wielu ewangelików. Proponowano jeszcze jej lokalizację na Górnym Rynku, czyli dzisiejszym Placu Niepodległości. Zdecydowano jednak, że lepszym miejscem jest obecny plac, na jakiej znajduję się kościół św. Mateusza. Aby zbudować świątynie z rozmachem postanowiono dokupić jeszcze kolejną działkę pod budowę kościoła. Zakupiono ją od potomka Ludwika Geyera, który nazywał się Ryszard.
Ksiądz istniejącej już parafii ewangelicko-augsburskiej zainspirował się najmodniejszymi stylami w budowaniu świątyń, w tym najbardziej kościołem ewangelickim w Dreźnie i Wrocławiu. W wyniku strajków z latach 1905-06 budowa kościoła się opóźniała i rozpoczęła w roku 1909. Trwała do 1928 roku.
Warto dodać, że kościół został zbudowany w stylu neoromańskim, na planie krzyża greckiego. W świątyni są piękne żyrandole i kinkiety. Największe wrażenie jednak robią organy, które są w środku i przy użyciu których odbywają się liczne koncerty. Organy zostały umieszczone w kościele w 1928 roku.
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza
czwartek, 8 maja 2014
Cerkiew Św. Aleksego w Łodzi
Witajcie. Dziś zaprezentuje Wam już ostatnią cerkiew w naszym mieście, niestety obecnie nieistniejącą. Sam budynek nadal jest, ale służy obecnie jako kościół rzymsko-katolicki. Dzisiaj świątynia jest pod wezwaniem św. Jerzego i jest kościołem wojskowym. Mieści się przy ulicy św. Jerzego 9. Jest to niedaleko Manufaktury.
Cerkiew św. Aleksego była świątynią wojskową i takie przeznaczenie miała mieć od samego początku. W ogóle pomysł stworzenia tego miejsca zrodził się dla uczczenia stacjonującego w Łodzi od 1863 roku 37-ego Jekatierynburskiego Pułku Piechoty z okazji setnej rocznicy powstania przypadającej dokładnie w 1896.
Komitet budowy tej świątyni został zawiązany w 1894 roku, a na jego czele stał gubernator piotrkowski. Plan budowy, jak ma wyglądać cerkiew, stworzył słynny łódzki architekt Franciszek Chełmiński. Budowa cerkwi rozpoczęła się w 1895 roku, a zakończyła w roku 896 i wtedy również oddano ją do użytku.
Warto wspomnieć, że budynek składa się z dwóch części. Pierwsza to część sakralna na planie kwadratu, a druga to ujeżdżalnia. Cerkiew przestała istnieć w 1918 roku, czyli po uzyskaniu niepodległości. Wtedy stała się kościołem rzymsko-katolickim. Zniknęły z jej wnętrza i zewnętrza wszystkie detale związane z cerkwiami.
środa, 7 maja 2014
Cerkiew
Witam. Dziś kontynuuje opowieść o cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi przy ulicy Kilińskiego 54.
Wróćmy więc do roku 1879 kiedy to został zawiązany komitet na rzecz budowy cerkwi w Łodzi. Należeli do niego najwięksi łódzcy fabrykanci m.in.: Karol Scheibler, Juliusz Heinzel, Edward Herbst. To ostatnie nazwisko bardzo dużo mówią każdemu łodzianinowi.
Świątynia ta miała upamiętniać uratowanie życia cara Aleksandra II. W 1880 roku projekt słynnego architekta została zatwierdzony i był gotowy do realizacji. Pod budowę cerkwi wybrano działkę na niezbyt dobrym terenie przy ulicy Widzewskiej (obecnie Kilińskiego 54). Władze nie zgodziły się, aby Cerkiew powstała na Nowym Mieście, czyli w okolicach Placu Wolności. Jego budowa zakończyła się w 1884 roku.
Świątynia ta miała upamiętniać uratowanie życia cara Aleksandra II. W 1880 roku projekt słynnego architekta została zatwierdzony i był gotowy do realizacji. Pod budowę cerkwi wybrano działkę na niezbyt dobrym terenie przy ulicy Widzewskiej (obecnie Kilińskiego 54). Władze nie zgodziły się, aby Cerkiew powstała na Nowym Mieście, czyli w okolicach Placu Wolności. Jego budowa zakończyła się w 1884 roku.
W 1946 roku cerkiew otrzymała miano soboru, zostając jednocześnie katedrą diecezji łódzko-poznańskiej. Na początku XXI wieku została gruntownie odnowiona.
Warto powiedzieć kilka słów na temat stylu, w jakim została zbudowana. Był to styl rosyjsko-bizantyjski. Cerkiew została zbudowana na planie ośmiokąta dla 850 osób. Jest to budynek, który trzeba koniecznie zwiedzić, jak się jest w Łodzi.
Poniżej zdjęcia cerkwi.
wtorek, 6 maja 2014
Sobór św. Aleksandra Newskiego
Jak już pisałem w mieście w Łodzi w XIX wieku bardzo szybko rosła ilość mieszkańców, którzy byli wyznania prawosławnego. Z tego też względu w drugiej połowie XIX wieku zrodziła się chęć zbudowania cerkwi w naszym mieście.
Inicjatorem tej inwestycji był gubernator piotrkowski Iwan Kachanow. W 1877 roku ów urzędnik wysłał do burmistrza Łodzi Maurycego Taubworcla list w celu podjęcia konkretnych działań, aby zbudować cerkiew na terenie naszego miasta. Więcej jutro...
poniedziałek, 5 maja 2014
Rosjanie w Łodzi
Witajcie wszyscy po majówce:) Wiem, że pogoda nie zbyt dobra ale to nieważne, bo wierzę, że było na pewno super.
Dziś do końca opiszę Wam znaczenie Rosjan dla miasta. Jutro opowiem o cerkwiach znajdujących się w Łodzi. Tak wiem o jednej już opisywałem.
Rosjanie, jak już pisałem, w czasach, kiedy Polska była pod zaborami zajmowali wysokie stanowiska administracyjne w naszym mieście. Byli kupcami. Stanowili łódzką elitę. Po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj wielu wróciło do Rosji. Niektórzy jednak związali się z naszym krajem i tu zostali. Po II wojnie światowej sytuacja znowu się zmieniła i znaczenie Rosjan w Łodzi znów wzrosło. W szkołach znów duże znaczenie miał język rosyjski. Wpływ naszych północno-wschodnich sąsiadów był coraz większy, jednak nie na tak dużą skalę jak w czasie rozbiorów. Do lat 70-tych XX wieku w Łodzi istniało ,,Rosyjskie Towarzystwo Kulturalno- Oświatowe". W naszym mieście do roku 1975 roku była wydawana gazeta rosyjska ,,Russkij Gołos".
Na podstawie treści, którą przekazałem, widać jak ogromny wpływ na kształtowanie naszego miasta mieli Rosjanie. Mówię tu o tym poście i poprzednich. Obecnie stara emigracja rosyjska się zwyczajnie spolonizowała i wymieszała z Polakami. Obecnie również widzimy napływ Rosjan do naszego kraju, lecz jest to emigracja typowo zarobkowa.
Poniżej zdjęcie i link do strony poświęconej Rosjanom w Polsce:
środa, 30 kwietnia 2014
Majówka
Dziś w sposób krótki życzę miłej majówki. Zapraszam Was wszystkich do Łodzi na ten krótki czas bo naprawdę jest wiele do zobaczenia. Hoteli u nas jest sporo jak i Hosteli.
Info poniżej:
www.booking.com
wtorek, 29 kwietnia 2014
Russian people part II
Wracając do tematu Rosjan w naszym mieście, warto zaznaczyć, jaki wpływ mieli oni na rozwój Łodzi. A był on ogromny, gdyż wszędzie w administracji miasta byli Rosjanie. Chyba wiadomo dlaczego i mam nadzieję, ze nie muszę tłumaczyć;)
Przedstawiciele tego kraju przysyłali do całej Polski, w tym również do Łodzi swoich nauczycieli. Ich celem miało być spowodowanie, aby Polacy zaczęli się czuć Rosjanami. W szczególności taka sytuacja miała miejsce po powstaniu listopadowym, czyli po 1831 roku.
Jak już teraz wiecie Rosjanie mieli duży wpływ na to, co działo się w Łodzi. Bez ich wiedzy mało się mogło zdarzyć w rozwijającym się w szybkim tempie mieście. Przybywało tu również wielu kupców i rzemieślników z Rosji. Generalnie życie kulturalnie Rosjan w Łodzi kręciło się wokół cerkwi. Świątyń tych w Łodzi było trzy. Obecnie istnieją wszystkie, ale tylko dwie nadal są cerkwiami prawosławnymi.
Dziś zacznę mówić o tej najmłodszej światyni, czyli o cerkwi Św. Olgi. Jej budowa rozpoczęła się w roku w 1896 roku, a zakończono ją w 1898 roku. Wtedy też została poświęcona i zaczęły się w niej odbywać msze. Architektem tej budowli był Franciszek Chełmiński. Cerkiew mieści się przy ulicy Piramowicza 12.
Cerkiew jest budynkiem jednonawowym , zbudowanym na planie prostokąta z prezbiterium. Po wojnie znajdował się tu sierociniec, a było tak do 1954 roku. W 1980 roku cerkiew została wpisana do rejestru zabytków.
Poniżej zdjęcia:
Subskrybuj:
Posty (Atom)