Witam. Dziś zacznę opowiadać o świątyni Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza, która znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej 283, niedaleko Łódzkiej Katedry. Świątynia była budowana w latach 1909-1928.
Zacznijmy jednak od początku. Oczywiście w tamtych czasach, tj. na początku XX wieku, w Łodzi mieszkało bardzo wielu ewangelików. Ilość kościołów była za mała, więc postanowiono wybudować kolejny. Wybrano to miejsce, gdyż w tej południowej części Łodzi mieszkało bardzo wielu ewangelików. Proponowano jeszcze jej lokalizację na Górnym Rynku, czyli dzisiejszym Placu Niepodległości. Zdecydowano jednak, że lepszym miejscem jest obecny plac, na jakiej znajduję się kościół św. Mateusza. Aby zbudować świątynie z rozmachem postanowiono dokupić jeszcze kolejną działkę pod budowę kościoła. Zakupiono ją od potomka Ludwika Geyera, który nazywał się Ryszard.
Ksiądz istniejącej już parafii ewangelicko-augsburskiej zainspirował się najmodniejszymi stylami w budowaniu świątyń, w tym najbardziej kościołem ewangelickim w Dreźnie i Wrocławiu. W wyniku strajków z latach 1905-06 budowa kościoła się opóźniała i rozpoczęła w roku 1909. Trwała do 1928 roku.
Warto dodać, że kościół został zbudowany w stylu neoromańskim, na planie krzyża greckiego. W świątyni są piękne żyrandole i kinkiety. Największe wrażenie jednak robią organy, które są w środku i przy użyciu których odbywają się liczne koncerty. Organy zostały umieszczone w kościele w 1928 roku.
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz