Łódzkie Stare Miasto w miarę rozwoju miasta, jak już pisałem, zaczęło tracić na znaczeniu. Całe życie przeniosło się na tereny dzisiejszego Placu Wolności i ulicy Piotrkowskiej. Tam do dziś koncentruje się życia Łodzi.
Warto powiedzieć, że w wyniku rozwoju miasta i zwiększającej się liczby ludności teren Starego Miasta został zdominowany przez ludność żydowską. Niestety większość tej części miasta została zamieszkana przez biedotę z grupy ludności wyznania mojżeszowego. Warto powiedzieć, że na terenie dzisiejszego Parku Śledzia nie było żadnego parku - znajdowały się tam kamienice i przepływa rzeka Łódka. Na tym terenie odbywał się regularny targ, gdzie najsłynniejszym towarem był właśnie śledź. Dlatego też w wyniku zajęcia podczas II wojny światowej Łodzi przez Niemców ten teren został włączony do łódzkiego getta zwanego w języku niemieckim Lidzmanstadt Getto. Jak wiecie całe miasto nazywało się Lidzmanstadt, a główna ulica, czyli Piotrkowska - Hitler Strasse. W wyniku przegranej wojny Niemcy zburzyli getto i jednocześnie Stare Miasto.
To, czego nie zniszczyli Niemcy, zrobiła to Polska władza ludowa. Na miejscu starej zabudowy powstała nowa, zgodna z polityką socrealizmu. Na terenie dawnej synagogi i targowiska powstał Park Śledzia, natomiast rzeka Łódka została wpuszczona w kanał, a te stawy, które dziś widzimy to tylko jej fragment.
Na koniec chcę powiedzieć, że warto tę część miasta ożywić. Może ona w sposób naturalny połączyć Piotrkowską z Manufakturą, co będzie na plus dla Łodzi. Spowoduje to ożywienie Starego Miasta i uatrakcyjni to niedocenione miejsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz